spacer   spacer
 
Plusdent Diş Kliniği
Estetik Diş Hekimliği Merkezi

Klinik Telefonları >> İstanbul Nişantaşı

Ana Sayfa

 

 

 

 

Diş Hekimliği >> Memnuniyet Mektuplari

 

Diş Hekimliği >> Vaka Önce Sonra Fotoğrafları

 

Diş Hekimliği Hizmeti >> Diş Hekiminize Sorun

İmplant

İmplantlar dişlerini kaybetmiş olan hastalarımıza " ikinci bir şans" yaratır. İmplantlar ile birlikte zaman geri çevirilebilir ve hayatlarını "dişleri" ile yaşayabilirler.

İmplant Nedir?

Doğal bir dişin fonksiyonunu yaklaşık olarak taklit etmeye çalışan ve çene kemiğine yerleştirilen titanyum bir silindirdir. Bir implant, bir veya birden fazla dişin yerini doldurabileceği gibi proteze destek olarakta kullanılabilir.

İmplantlar dişlerini kaybetmiş olan hastalarımıza " ikinci bir şans" yaratır. İmplantlar ile birlikte zaman geri çevirilebilir ve hayatlarını "dişleri" ile yaşayabilirler. Protez kullanan hastaların %29'u sadece yumuşak ve ezilmiş gıdalarla beslendiğini, %50'si bir çok besinden uzak durduğunu ve %17' si de kendi dişleri ile daha etkili çiğnediklerini belirtmişlerdir. Total protez kullanan hastalar, %66 oranında daha etkisiz çiğnediklerini belirtmişlerdir. Ayrıca literatürde kayıp dişlerin daha az beslenmeye ve bununla birlikte belirli sitemik rahatsızlara neden olabileceği bildirilmiştir.

Bir diş kaybedildiğinde etrafındaki kemik dokusunda kayıp olur. Kemik yoğunluğunu ve formunu korumak için stimülasyona ihtiyaç duyar. Astronotların kemik yoğunluklarının azalması bu yüzdendir. Çene kemiğinizde dişlerin uyguladığı kuvvetlerle sürekli bir basınç altındadır. Diş üzerine gelen kuvveti çevreleyen kemiğe iletir. Dişin kaybı ile stimlasyonun eksikliği sonucunda kemik kaybı yani "rezorpsiyon" oluşur. Bu kaybı sadece implant durdurabilir. İmplantın uygulayabileceği stimülasyon dişin uyguladığı ile benzerdir. Protez kan dolaşımını baskılar ve gerçekte dahada kemik kaybına neden olabilir. Protezler ayrıca konuşmada bozukluklara ve çiğnemede etkinliğin kaybolmasına neden olur.

Doğal diş ve implantın karşılaştırmasıOperasyon Sonrası Neler Yapılmalıdır?

İşlem sonrasında dişhekiminiz size bazı ağrıkesici ve antibiyotikler verecek ya da daha öncesinden belirteceği zaman aralığında işlem öncesinde başlanmasını tavsiye edecektir. Aynı gün işlem sonrasına sigara içmeyin, yorucu hareketlerden kaçının ve araç kullanmayın. İşlem gören bölge ile çalkalamayın ve yumuşak gıdalar tüketin. Bununla beraber ağız bakımını düzgün yapmanız ve dişlerinizi fırçalamanız gereklidir, fakat implantın bulunduğu bölgeyi travmatize etmemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca klorheksidin içeren gargaraları dişhekiminizin de onayı ile işlem sonrasında 1 hafta boyunca kullanmanız gerekmektedir.

İmplantlar Yerleştirildikten Sonra Ne Olur?

İmplantlar yerleştirildikten sonra osseointegrasyon (implantların kemik ile kaynaşması) süreci beklenir bu da normal şartlarda alt çene için 3 ay, üst çene içinse 6 ay dır.

Eğer implant yerleştirilen bölge estetik açıdan önemli bir kısmı içine alıyor ve birden fazla diş içeriyorsa bu durumda geçici bir protez kullanmak mümkün olabilmektedir, ya da hiç dişiniz yok ve total protez (damak protez) kullanıyorsanız, bu durumda protezin içinde yapılacak olan bazı düzenlemelerle bu süre boyunca protezinizi geçici olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

İmplantların Bakımı ve Temizliği Zor Mudur?

Hayır, ama implantların bakımı ve temizliği uzun ömürlü ve başarılı bir restorasyon için çok iyi yapılmalıdır. Dikkatli bir bakım için sizin ağzınıza özel şartları dişhekiminiz size bildirerek en iyi bakımı yapabilmeniz için detaylı açıklamalarda bulunacaktır. İmplantların bakımı kendi dişlerinizin bakımından çok farklı değildir. Ama buna rağmen ulaşılması zor ve temizlenmesi daha güç alanlar olabilmektedir, bunların değişik yöntemlerle temizlikleri mümkündür.

İmplantların üzerine Yapılan Dişleri Çıkartabilecek Miyim?

Bir çok implant üstü protez sadece dişhekiminiz tarafından takılıp çıkartılabilmektedir, sadece implant bar ya da balla taşman üzerine yapılmış olan total proteziniz (damak proteziniz) varsa implant üstündeki dişlerinizi çıkarabilirsiniz.

İmplantlarım Görünecek mi?

Dudak ve dil hareketlerinizde implantlarınızın gözükmemesini dişhekiminiz sağlayacaktır, bu şekilde estetik olarak günlük yaşamınızı olumsuz olarak etkilemeyecektir.

Her Eksik Dişim İçin Birer Tane İmplant Yapılması mı Gereklidir?

Hayır, bu sadece tek diş eksikliğinizin olduğu durumlarda geçerlidir. Genel görüş olarak çene kemiğinizin izin verdiği kadar dişsiz bölgeleri implantlar ile desteklemeyi arzu etmekteyiz ama tamamen dişsiz tek çene için 5-6 arası implant yeterli olabilirken, 3 dişlik eksik bir bölgeye de 2 tane implant ve onların üzerlerine yapılabilecek bir köprü yeterli olabilmektedir.

Kaza Geçirirsem Ne Olur?

Herhangi bir kaza ile oluşacak travma sonucu sadece implantlar değil kendi dişlerimiz de zarar görebilir. Bu gibi durumlardan korunabilmek veya riski azaltmak için, eğer sporla uğraşıyor ya da hareketli nesnelerin yüz bölgenize zarar verebileceği bir iş yapıyorsanız, dişhekiminiz tarafından yapılacak dişlerinizin üzerine geçecek olan şeffaf bir koruyucu plak yapılabilir.

Herhangi bir şekilde diş implantınız zarar gördüyse, bu durumda implantın yerinden çıkartılması yerine hiç dokunulmadan kemik içinde en yakı boşluğa bir implant daha yerleştirilebilir ve tekrar protez yapılabilir (Bu çene kemiğinizin ve diş yapınızın izin vereceği ölçülerde gerçekleştirilebilir)

İmplant Pahalı Bir Tedavi Yöntemi midir?

Size sağladığı avantajları düşünüldüğünde fiyatını karşılayan bir tedavi yöntemidir, direk olarak diğer diş tedavi masraflarına göre değerlendirdiğinizde pahalı gelebilir. Normal şartlarda eksik dişlerinizin yerine yapılması planlanan köprü protezlerine göre arada çok büyük farklar ödemeyebilirsiniz. Uzun dönemde implantların klinik başarısı daha yüksek, daha kullanışlı ve fiyat/performans avantajları daha yüksektir.

Ekonomik gözüken yöntemlerin bazı dezavantajları da vardır, klasik bir köprü protezi yapılırken eksik dişinizin yanındaki iki tane sağlam dişiniz kesilerek küçültülmektedir, ki bu implantın kalan dişlerin sağlığı açısından da daha pozitif bir uygulama olduğunu gösterir. Ayrıca dişsiz bir ağızda total protezlerin (damak protezlerin) dil ve damak hareketleriyle oynayıp yerinden çıkmalarının önüne sadece 2 implant uygulaması bile geçebilmektedir. Bu da günlük yaşamdaki hayat kalitemizi arttran unsurlardır ve daha rahat yemek yememizi, konuşmamızı ve sosyal ortamlarda sıkıntı çekmemizi sağlar.

İmplant Yaptırmadan Önce Hangi Konularda Bilgilendirilmem Gereklidir?

Öncelikle tedavi planlamasını öğrenmeniz; kaç implant yapılacak, üzerlerine ne tip bir protez uyuglanacak bunlar hakkında bilgi almanız gereklidir.

Bu işlemleri uygulayacak dişhekimi yada dişhekimlerinin tecrübe, eğitim yada uzmanlıklarını sormanız,

Tedavinizin implant yerleştirilmesi ve arkasından 3-6 ay sonra yapılacak olan protez aşamalarının toplam ücretini yani sizin ne kadar toplamda ödemeniz gerektiğini sormanız,

İmplant uygulaması dışında başka alternatiflerinizin olup olmadığını varsa bunların da zaman ve fiyat olarak bir karşılaştırmasını istemeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Aldığınız cevaplar sizi tatmin etmezse iyi bir araştırma sürecine girmeden bu işe girmemenizi tavsiye ediyoruz, çünkü epey bir zaman, efor ve para harcayacağınız bu işlem öncesinde güven faktörü çok önemlidir.

 

   
   
       

Anasayfa¦Klinik¦Estetik Diş Hekimi¦Çocuk Diş Hekimi¦Diş Tedavileri¦Referanlarımız¦Online Diş Hekimi¦Site Haritası¦İletişim


Tüm Hakları Plusdent Diş Kliniği´ne Aittir. Diş Tedavileri ile ilgili bilgiler fikir vermesi açısından verilmiş olup Diş Hekimi´nin yapacağı muayenenin yerini tutmaz.


Netstrateji e-Pazarlama tarafından Japonya´da Geliştirilmiştir.